SPF به چه معناست؟

تاریخ

SPF به چه معناست؟

هنگامی که اشعه ماورای بنفش به مولکول های پوست آسیب می رساند ، سیستم ایمنی بدن با ترشح پروتئین های التهابی سعی در ترمیم آسیب ها دارد. این امر باعث افزایش اندازه رگهای خونی در اطراف پوست فرد آسیب دیده می شود که منجر به ورود خون بیشتر در آن ناحیه می شود. واکنش های شیمیایی منجر به التهاب پوست شده و باعث از بین رفتن سلول های آسیب دیده آن می شود.

آفتاب سوختگی نیاز به درمان دارد. پوست باید دوباره رشد کند و خودش را درمان کند.

آلوئه ورا یک داروی گیاهی سنتی است که می تواند به کاهش علائم آفتاب سوختگی و التهاب آن کمک کند.

آلوئه ورا حاوی 19 مورد از 20 اسید آمینه شناخته شده ضروری برای هر موجود زنده است. آلوئه ورا اسیدهای آمینه سلول های سخت شده پوست را نرم می کند و تولید کلاژن را تحریک می کند تا خاصیت ارتجاعی و خشکی پوست را بهبود ببخشد.

ژل آلوئه ورا ضد باکتری است و به جلوگیری از لایه برداری پوست در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب کمک می کند. آلوئه ورا همچنین دارای خواص ضد التهابی است و حاوی مقدار زیادی آب است که به آبرسانی پوست کمک می کند.

شواهد نشان می دهد آلوئه ورا به عنوان یک درمان برای آفتاب سوختگی در حال محبوبیت است.

طبق تحقیقات آکادمی پوست آمریکا ، مرطوب کننده های حاوی آلوئه ورا می توانند به تسکین آفتاب سوختگی کمک کنند.

کاربرد آلوئه ورا

روش های مختلفی برای استفاده از آلوئه ورا در آفتاب سوختگی وجود دارد. که شامل:

-        استفاده از ژل یا برگ این گیاه به صورت مستقیم

-        استفاده از ژل آلوئه ورا بسته بندی شده

-        استفاده از لوسیون ها یا ضد آفتاب های حاوی آلوئه ورا

متخصصان استفاده از ژل حاوی 100٪ آلوئه ورا را توصیه می کنند. با این حال ، اگر آلوئه ورا خالص در دسترس نیست ، به دنبال محصولاتی باشید که بیشترین درصد را داشته باشند.

محصولات آلوئه ورا بدون نسخه ، اغلب حاوی سایر مواد تسکین دهنده آفتاب سوختگی نیز هستند.

باید بدانید آلوئه ورا به تنهایی محافظت کافی در برابر آفتاب ایجاد نمی کند. تحقیقات نشان می دهد که فرمولاسیون های گیاهی حاوی آلوئه ورا و SPF  بالاتر از 15 در کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست موثر هستند. با این حال ، متخصصان توصیه می کنند که افراد از یک محصول آلوئه ورا باSPF  30 یا بالاتر استفاده کنند.

آیا کرم های ضد آفتاب با SPF بالا (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) از پوست بهتر از کرم های با SPF پایین محافظت می کنند؟

پاسخ: ای کاش جوابی کوتاه و ساده برای این سوال وجود داشت ، اما کمی پیچیده است. به عنوان یک متخصص پوست و زیست شناس ، اثرات مخرب اشعه ی ماورای بنفش(UV)  خورشید بر روی پوست و همچنین نحوه محافظت در برابر آنها را مطالعه کرده ام. بنابراین می توانم شما را از طریق چند نکته مهم راهنمایی کنم!

نور ماورای بنفش برای انسان نامرئی است ، زیرا طول موج آن کمتر از طیف نوری است که می توانیم ببینیم. در داخل طیف UV ، دو نوع اشعه وجود دارد که می تواند به دی ان ای سلولهای پوست شما آسیب برساند و منجر به سرطان پوست شود. محافظت از پوست در برابر هر دو نوع اشعه مهم است.

اشعه UVB : باعث آفتاب سوختگی می شود و نقشی اساسی در ایجاد سرطان پوست دارد. میزان SPF ضد آفتاب عمدتا به میزان محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش اشاره دارد.

اشعه UVA : باعث آسیب به پوست می شود که منجر به برنزه شدن و همچنین پیری و چین و چروک پوست می شود. کوتاهترین طول موج اشعه UVA نیز در آفتاب سوختگی نقش دارد. جستجوی کلمه "Broad Spectrum" روی برچسب یک ضد آفتاب مهم است ، به این معنی که این ماده دارای موادی است که می تواند شما را در برابر اشعه UVA و همچنین اشعه UVB محافظت کند.

SPF به چه معناست؟

SPF نشان می دهد اگر از این محصول دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده کنید چه مدت طول می کشد اشعه ماورای بنفش خورشید پوست شما را در مقایسه با اینکه از هیچ گونه ضد آفتابی استفاده نکنید، قرمز کند. بنابراین در حالت ایده آل ، با استفاده از یک ضد آفتاب با SPF  30 ، 30 برابر بیشتر زمان لازم است تا پوست شما قرمز شود.

SPF  30 اجازه می دهد تا حدود 3 درصد از اشعه UVB به پوست شما برخورد کند. SPF 50 اجازه می دهد تا حدود 2 درصد از این اشعه ها عبور کنند. زمانی که متوجه شوید SPF 30 اجازه عبور 50 درصد اشعه ماورا بنفش بیشتری به روی پوست شما می دهد ، شوکه خواهید شد!

در شرایط ایده آل آزمایشگاهی ، یک کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر و Broad Spectrum (طیف گسترده) ، محافظت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی ، آسیب UVA و آسیب DNA نسبت به محصولات قابل مقایسه با مقادیر SPF پایین دارد.

اما ، زندگی واقعی مانند آزمایشگاه نیست. در زندگی واقعی ، محصولات با SPF بسیار بالا معمولاً احساس امنیت کاذب ایجاد می کنند. افرادی که از آنها استفاده می کنند تمایل دارند مدت زمان بیشتری در معرض آفتاب قرار بگیرند. ممکن است از استفاده مجدد از کرم صرف نظر کنند و فکر کنند که نیازی به سایه بان ، پوشیدن کلاه یا لباس ندارند. در نهایت آسیب UV بسیار بیشتری می بینند.

برای افرادی که سابقه یا خطر بالایی از سرطان پوست ، بیماری های ژنتیکی مانند آلبینیسم یا اختلالات ایمنی دارند ، SPF  50 کافی نیست. در مورد سناریوهای خاص ، مانند پیاده روی یا اسکی در ارتفاعات زیاد یا تعطیلات در نزدیکی خط استوا ، نیز همین طور است.

بنیاد سرطان پوست برای هرگونه فعالیت طولانی مدت در فضای باز ، ضد آفتاب های ضد آب که کلمه  Spectrum  Broad (طیف گسترده) باSPF  30 یا بالاتر روی آن حک شده است را توصیه می کند. صرف نظر از SPF ، استفاده از یک اونس (دو قاشق غذاخوری) 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن و استفاده مجدد آن هر دو ساعت یکبار یا بلافاصله پس از شنا یا تعریق ضروری است.

دقت در استفاده از آلوئه ورا

از مصرف آلوئه ورا در سوختگی های شدید خودداری کنید.

مراقب باشید بیش از حد از ژل یا پماد آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی استفاده نکنید. همیشه دستورالعمل های روی برچسب محصولات را بخوانید.

قبل از استفاده از ژل آلوئه ورا در ناحیه وسیعی از پوست ، تست انجام دهید. مقدار کمی آلوئه ورا را روی بازو بمالید و 24 ساعت صبر کنید. اگر واکنشی آلرژیکی وجود نداشت ، از آلوئه ورا استفاده کنید.

در حالی که مصرف ژل آلوئه ورا به صورت خام از گیاه برای تسکین التهاب امکان پذیر است ، اما به آفتاب سوختگی کمکی نخواهد کرد.

فراتر از ضد آفتاب

شاید سوال بهتر این باشد که بهترین روش برای محافظت از پوست چیست؟

جواب این است:

مهم نیست که فقط به ضد آفتاب های دارای SPF بالا اعتماد کنید. هیچ یک از ضد آفتاب ها نمی تواند کاملاً از پوست شما محافظت کند. کرم ضد آفتاب تنها یکی از قسمتهای مهم این استراتژی است که باید شامل سایه بان و پوشاندن لباس ، از جمله کلاههای لبه دار و عینک آفتابی ممانعت کننده اشعه ماورا UV بنفش باشد.

کلام آخر

آلوئه ورا گیاهی همه کاره است که کاربردهای زیادی دارد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده در درمان زخم های سوختگی تاثیرات شگفت انگیزی دارد.

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده کوتاه مدت است و می تواند از درد و تورم آفتاب سوختگی جلوگیری کند.

به دنبال محصولاتی با درصد بالای آلوئه ورا باشید.در وهله اول سعی کنید از آفتاب سوختگی خودداری کنید. هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش ضد آفتاب بزنید. آفتاب سوختگی در کوتاه مدت به پوست آسیب می رساند اما می تواند پیامدهای جدی در طولانی مدت داشته باشد.

برای خرید کرم ضد آفتاب FOREVER روی لینک زیر کلیک کنید.


امتیاز: 4.8 از 5 ستاره -
تعداد بازدید: 523

نظر خود را در خصوص این مقاله ارسال بفرمائید

لینک:

بستن
شبکه های اجتماعی

ارتباط با فوراور در اینستاگرام
ارتباط در فیسبوک با فوراور