گرده زنبورعسل (بی پالن)

تاریخ

گرده زنبورعسل (بی پالن)

گرده زنبورعسل یک توپ یا قرص است که توسط زنبورهای کارگر جمع‌آوری و بسته‌بندی‌شده و به‌عنوان ماده اولیه غذای کندوی عسل استفاده می‌شود و شامل قندها، پروتئین، مواد معدنی ویتامین‌ها و اسیدهای چرب و مقادیر کمی از ترکیبات دیگر است. زنبور های کارگر گرده ها (ترکیبی از گرده گل‌ها ، شهد ، آنزیم ، عسل ، موم و ترشحات زنبور ) را از گیاهان برداشت کرده و به کندوی عسل می‌برند سپس آن را درون یکی از سلول‌های کندو گذاشته و با قطره‌ای عسل آن را می پوشانند.

گرده زنبورعسل را نباید با دیگر محصولات آن همچون عسل، رویال ژلی و موم اشتباه گرفته شود.

تمام دنیا گرده زنبورعسل را به‌عنوان یک ماده دارویی و غذایی غنی می‌شناسند، در‌واقع وزارت بهداشت آلمان آن را به عنوان یک دارو معرفی کرده است.

بیایید نگاهی به مزایای آن داشته باشیم.

بی پالن غذایی مغذی با ۲۵۰ عنصر

گرده زنبورعسل بیش از ۲۵۰ ماده بیولوژیکی فعال شامل پروتئین، کربوهیدرات‌ها، لیپیدها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها دارد.

دانه‌های گرده زنبورعسل به طور تقریبی از ۴۰ ٪ کربوهیدرات، ۳۵ ٪ پروتئین، ۵ ٪ آب و ۵ ٪ چربی تشکیل شده است مابقی آن انتی اکسیدان، ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.

هرچند این درصدها نسبت به فصل و گیاهی که از آن برداشته شده می‌تواند متغیر باشد. برای مثال گرد زنبورعسل برداشت شده در زمان بهار آمینواسید بسیار بالاتری دارد.

آنتی‌اکسیدان موجود در بی پالن شما را از رادیکال‌های آزاد و بیماری‌های مزمن حفظ می‌کند

گرده زنبورعسل حاوی انوع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله فلانوییدها، کاروتنویید ها، کویرستین، کامپرول است.

آنتی‌اکسیدان‌ بدن شما را در مقابله با مولکول‌های خطرناکی به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند، رادیکال‌های آزاد باعث ایجاد بیماری‌های مزمن همانند سرطان و دیابت نوع دوم می‌شود.

آزمایش‌های انجام شده بر روی انسان‌ها و حیوانات نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان‌های گرده زنبورعسل از التهابات مزمن و باکتری‌های مضر می‌کاهد، با عفونت می‌جنگد و از پخش تومورها جلوگیری می‌کند.

میزان آنتی‌اکسیدان گرده‌های زنبور به گیاهی که از آن برداشته شده است بستگی دارد.

بی پالن باعث کاهش خطر سکته قلبی می شود


سکته قلبی بزرگ‌ترین عامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان است.

لیپید و کلسترول بالای خون ارتباط مستقیم با بیماری‌های قلبی دارند. گرده‌های زنبورعسل این عوامل را کاهش می‌دهد.

برای مثال آزمایش‌های انجام شده بر روی حیوانات نشان می‌دهد گرده‌های زنبورعسل می‌تواند کلسترول خون را کم کند.

در افرادی که در اثر رسوب در عروق دچار نزدیک‌بینی شده‌اند گرده‌های زنبورعسل از کلسترول خون می‌کاهد و بینایی‌شان را افزایش می‌دهد.

آنتی‌اکسیدان‌های درون گرده‌های زنبورعسل می‌تواند جلوی اکسید شدن لیپیدها را بگیرد، اکسید شدن لیپیدها باعث ایجاد توده در بدن شده و رگ‌ها را تنگ می‌کند که خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

بی پالن عملکرد کبد را بهتر کرده و سم‌زدایی می‌کند

کبد شما یک اورگان حیاتی است که خون شما را سم‌زدایی می‌کند . گرده های زنبور عسل قدرت سم زدایی کبد را افزایش می‌دهد و ضایعات بیشتری همانند مالون دی آلدئید و اوره را از خون تصفیه می کند..

گرده زنبورعسل بسته‌ای از ترکیبات ضدالتهابی است

گرده زنبورعسل به طور سنتی برای کاهش التهابات استفاده می‌شده است. گرده زنبورعسل بسته‌های ترکیبی از آنتی‌اکسیدان کویرسیتین به وجود می‌آورد که از تولید اسیدهای چرب امگا-۶ همانند آراشیدونیک جلوگیری می‌کند و باعث کاهش التهابات می‌شود. این ترکیبات موجود در گرده زنبورهای عسل پروسه بیولوژیکی تولید هورمون‌های التهابی همانند تومور نکروزیس فاکتور جلوگیری می‌کند.

گرده زنبور عسل تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین‌ بردن باکتری‌ها از بروز بیماری‌ها جلوگیری می کند

گرده زنبورعسل سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و از بیماری جلوگیری می‌کند، تحقیقات نشان می دهد که گرده زنبور عسل باعث کاهش آلرژی و حساسیت‌ها شده است و از فعالیت «ماست سل» ها می کاهد ، ماست سل ها زمانی که تحریک می شوند فعالیت شیمیایی را برای آلرژی شروع می‌کنند.

بی پالن باعث درمان سریع‌تر زخم‌ها و جلوگیری از عفونت‌ها می شود

گرده‌ زنبورعسل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارند و می‌توانند به‌اندازه «ولفادیازین نقره» سوختگی‌ها را بهبود ببخشد و عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

یک تحقیق بر روی حیوانات نشان داد پانسمان کردن زخم آن ها با پد های آغشته به گرده‌های زنبورعسل سرعت درمان را بسیار بالا می‌برد.

گرده زنبورعسل خواص آنتی باکتریال دارد و از عفونت جلوگیری می‌کند که یک فاکتور بسیار مهم برای درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها به شمار می رود.

بی پالن خواص ضد سرطانی دارد

گرده‌های زنبورعسل زمانی که سلول‌ها به طور غیرمعمولی در حال تکثیر هستند، خواص درمانی و پیشگیری برای سرطان دارند. تحقیقات نشان می‌دهد گرده زنبورعسل از رشد تومور جلوگیری کرده و فرایند آپوپتوز (روند فیزیولوژیک مرگ سلول) را در پروستات، روده بزرگ و جریان خون تحریک می‌کند.

گرده‌های زنبورعسل به دست آمده از درخت بید خواص آنتی استروژن دارند که خطر سرطان سینه، پروستات و مجاری ادراری را کاهش می‌دهد.

گرده زنبور عسل باعث کاهش علایم یائسگی مانند تب و گرمای شدید می شود

یائسگی که نشان‌دهنده پایان دوران قاعدگی در زنان است معمولاً با علایمی چون گرمای شدید، تعریق شبانه، تغییر حالات روحی و اختلالات در خواب همراه است. گرده زنبورعسل می تواند این علایم را تسکین ‌دهد.

در یک تحقیق علمی ۷۱ ٪ از زنان ادعا کردند استفاده از گرده زنبورعسل یائسگی علایم را تسکین می‌دهد (تحریک‌پذیری کمتر، خواب بهتر و …)

علاوه ‌برآن در طولانی‌ مدت باعث افزایش کلسترول‌های خوب و کاهش کلسترول‌های بد می‌شود.

مفید در تغذیه، متابولیسم و افزایش طول عمر

استفاده از گرده زنبورعسل، جذب مواد غذایی را بیشتر می‌کند.

برای مثال، برای افرادی که دچار کمبود آهن هستند ، مصرف گرده زنبورعسل جذب آهن را افزایش می‌دهد. به این دلیل که گرده زنبورعسل شامل ویتامین سی و بیوفلاونوئید فراوان است که باعث جذب آهن می‌شود.

دیگر تحقیقات نشان می دهد گرده زنبورعسل باعث افزایش طول عمر، رشد عضلات و افزایش متابولیسم بدن است.

شما می‌توانید دانه‌های گرده زنبورعسل را به غذا اضافه کنید البته ممکن بعضی افراد به آن آلرژی داشته باشند که ممکن است عوارضی همانند خارش، التهاب و تنگی نفس به همراه داشته باشد.

نتیجه اینکه

گرده زنبورعسل منبع غنی ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان است، که آن را بسیار مغذی می‌کند.

گرده زنبورعسل و ترکیبات آن باعث کاهش التهابات، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش علایم یائسگی و بهبود زخم‌ها و سوختگی‌ها می‌شود.


[1]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25470375/

[2]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26171198/

امتیاز: 4.8 از 5 ستاره -
تعداد بازدید: 523

نظر خود را در خصوص این مقاله ارسال بفرمائید

لینک:

بستن
شبکه های اجتماعی

ارتباط با فوراور در اینستاگرام
ارتباط در فیسبوک با فوراور