بازاریابی چند سطحی یا MLM) ) چیست؟

تاریخ

بازاریابی چند سطحی یا MLM) ) چیست؟

بازاریابی چند سطحی یا MLM) ) چیست؟

بازاریابی چندسطحی MLM)) نوعی استراتژی فروش است که برخی از شرکتهای فروش مستقیم  (direct selling)  برای تشویق توزیع کنندگانِ موجود، به استخدام توزیع کنندگان جدیدی که به آنها درصدی از فروش پرداخت می شود ، استفاده می کنند. نیروهای جذب شده "dowline"  یا "زیر گروه" توزیع کننده خود هستند. توزیع کنندگان همچنین از طریق فروش مستقیم محصولات به مشتریان درآمد کسب می کنند.اَم وِی (Amway) و فوراور لیوینگ (Forever living) که محصولات بهداشتی ، آرایشی و مراقبت از منزل را به فروش می رسانند ، نمونه هایی از یک شرکت فروش مستقیم معروف هستند که از این استراتژی فروش استفاده می کند.

درک بازاریابی چند سطحی:

بازاریابی چند سطحی یک استراتژی تجاری مشروع است ، اگرچه بحث و جدال های مختلفی بر سر این ادعا همیشه وجود داشته است. تفاوت عمده شبکه های هرمی و فروش مستقیم:

در شبکه های هرمی:

وعده درآمد بالا با تلاش کم!

با خود صادق باشید ، آیا واقعا انتظار دارید شغلی در این دنیا وجود داشته باشد که تمام روز هیچ کاری انجام ندهید و بابت آن حقوق دریافت کنید؟

درآمد فقط از طریق جذب عضو جدید!

در شبکه های هرمی توزیع کنندگان فقط به دنبال جذب افراد جدید هستند ، وقت خود را برای یادگیری تجارت و آموزش دیگران یا فروش محصولات به مشتریان نمی گذارند. آنها به اعضای جدید وعده می دهند که درآمد فقط از این طریق حاصل می شود ،در صورتی که تمرکز باید بر فروش محصولات با کیفیت باشد.

تحمیل خریدهای غیر منطقی به اعضا!

در شبکه های هرمی صاحبان مشاغل سعی در ترغیب افراد به خرید مقدار زیادی کالا دارند. سپس خریداران برای فروش این محصولات به دیگران تقلا می کنند و هیچ گزینه ای برای مرجوع کردن کالای خریداری شده وجود ندارد.

هزینه های بالا برای پیوستن به هرم!

برخی از این شرکتهای زننده هزینه های زیادی در قبال هیچ و یا خدماتی از اعضای جدید دریافت می کنند تا به آن ها حق عضویت بدهند. برای جذب افراد به آن ها تحمیل می کنند که این فرصت کوتاه مدت است و افراد را تحت فشار قرار می دهند تا هرچه زودتر ثبت نام کنند.

در فروش مستقیم :

اطلاعات دقیق!

فروشنده آگاه است و به اطلاعات به روز و دقیق مربوط به شرکت ، محصولات و خدمات آن دسترسی دارد.

هزینه شروع بسیار پایین!

هزینه شروع بسیار ناچیز است ​​ ، در انگلیس هزینه پیوستن به کمپانی فوراور،  199.75 پوند به علاوه هزینه تحویل محصولات است. این پک شامل محصولات ، فرم ها ، کاتالوگ محصولات و یک کتاب راهنمای کسب و کار برای کمک به صاحبان مشاغل جدید است.

محصولات رقابتی بازار!

محصولات یا خدمات شناخته شده در بازار که رقابتی هستند و در نهایت توسط مشتری خریداری می شوند.

نیازی به موجودی بسیار زیاد از محصولات نیست!

فروشنده برای انجام تجارت خود ملزم به داشتن موجودی انبار زیاد نیست. همچنین در صورت تصمیم توزیع کننده برای ترک تجارت ، تمامی محصولات خریداری شده (قابل فروش) توسط شرکت پس گرفته خواهد شد.

نتیجه گیری

برخی از مخالفان فروش مستقیم (direct selling)، حقایق را دستکاری می کنند تا شرکت های قانونی را بی اعتبار جلوه دهند. اغلب ، تفاوتهایی را که در این مقاله نشان داده شده را درک نمی کنند و بر این باور اند که بسیاری از مصرف کنندگان نیز با این تفاوتها آشنا نیستند. وقتی از این افراد راجع به شرکت های فروش مستقیم مانند فوراور لیوینگ سوال می کنید معمولا پاسخ هایی را می شنوید که از اطلاعات غلط سرچشمه گرفته اند.

متأسفانه اقدامات افراد غیراخلاقی که در این حیطه فعالیت می کنند ، اعتبار افراد منصف و با اخلاقی را که به سختی کار می کنند تا شفاف و مطابق قوانین عمل کنند ، لکه دار می کند. رسانه های خبری ، فیلم ها ، تلویزیون و ... مسلماً نقش بزرگی در شفاف سازی و آگاهی مردم بازی می کنند. برای مقایسه مثل این است که بگوییم همه افرادی که دین دارند تروریست هستند! یقینا این حرف صحیح نیست و ما امیدواریم این مطالب تفاوت بین شبکه های کلاهبرداری هرمی و بازاریابی شبکه ای اخلاقی را نشان دهد.

کلام آخر

افرادی که در حوزه فروش مستقیم یا  Direct Sellingدر شرکت فوراور لیوینگ فعالیت می کنند طیف وسیعی از محصولات با کیفیتِ بالا در اختیار دارند که تقاضای بازار را برآورده می کند. هزاران نفر در سرتاسر دنیا با فروش محصولات فوراور درآمد بسیار بالایی دارند و در پاسخ به این سوال که آیا فوراور لیوینگ یک شبکه هرمی است میتوان قاطعانه پاسخ داد.

 خیر فوراور لیوینگ به هیچ عنوان یک شبکه هرمی نیست!

امتیاز: 4.8 از 5 ستاره -
تعداد بازدید: 523

نظر خود را در خصوص این مقاله ارسال بفرمائید

لینک:

بستن
شبکه های اجتماعی

ارتباط با فوراور در اینستاگرام
ارتباط در فیسبوک با فوراور